2006 MV Agusta Brutale 910R gallery
2006 MV Agusta Brutale 910R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 907.90 ccm (55.40 cubic inches) | Power: | 134,1 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.9 x 43.2 mm (3.0 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 794 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,411 mm (55.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi GPR 50 R
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica
- 2006 Derbi GPR 80 Cup
- 2006 Derbi GPX1
- 2006 Derbi Mulhacen 659
- 2006 Derbi Rambla 50
- 2006 Derbi Revolution 50
- 2006 Derbi Revolution 50 GS
- 2006 Derbi Senda 125
- 2006 Derbi Senda R DRD Pro
- 2006 Derbi Senda R DRD Racing
- 2006 Derbi Senda SM 125 4T
- 2006 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2006 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2006 Derbi Variant Sport Curier
- 2006 Derbi Variant Start
- 2006 Derbi X-Race 50 R
- 2006 Derbi X-Race 50 SM
- 2006 Diamo Aero GTX 50

