2009 MV Agusta Brutale 1078RR gallery
2009 MV Agusta Brutale 1078RR
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 154 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,411 mm (55.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gray, black/white, black/red |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway Matrix 125
- 2009 Keeway Matrix 150
- 2009 Keeway Matrix 50
- 2009 Keeway Outlook 125
- 2009 Keeway Outlook 150
- 2009 Keeway Outlook Sport 125
- 2009 Keeway Outlook Sport 150
- 2009 Keeway Pixel 50
- 2009 Keeway Speed 125
- 2009 Keeway Speed 150
- 2009 Keeway Superlight 125
- 2009 Keeway Superlight 150
- 2009 Keeway TX125 Enduro
- 2009 Keeway TX125 Supermoto
- 2009 Keeway TX50 Enduro
- 2009 Keeway TX50 Supermoto
- 2009 Kreidler Enduro 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 250 DD
- 2009 Kreidler Martinique

