2009 Lifan LF400 V Twin gallery
2009 Lifan LF400 V Twin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 26,82 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,540 mm (60.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to►
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki Ninja 250R
- 2009 Kawasaki Ninja 500R
- 2009 Kawasaki Ninja 650R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-14 Monster Energy
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-6R Monster Energy
- 2009 Kawasaki Super Sherpa
- 2009 Kawasaki Versys
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2009 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2009 Kawasaki VN2000 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Custom
- 2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad

