2009 Derbi Senda Baja 125 SM gallery
2009 Derbi Senda Baja 125 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,452 mm (57.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/red |
News
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross
- 2009 GAS GAS SM 125 Halley
- 2009 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2009 GAS GAS SM450 Halley
- 2009 GAS GAS TXT 125
- 2009 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2009 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2009 GAS GAS TXT 80 Cadet
- 2009 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2009 Generic IDEO 50
- 2009 Generic Mini Trigger SM
- 2009 Generic Mini Trigger X
- 2009 Generic ROC 50
- 2009 Generic SOHO 125

