2010 KTM 990 Adventure gallery
2010 KTM 990 Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 104,59 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc. 2 x Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo two piston, floating caliper, floating brake disc. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Husqvarna SM 610 ie
- 2010 Husqvarna SM 630
- 2010 Husqvarna TC 250
- 2010 Husqvarna TC 450
- 2010 Husqvarna TE 250
- 2010 Husqvarna TE 310
- 2010 Husqvarna TE 450
- 2010 Husqvarna TE 510
- 2010 Husqvarna TE 610ie
- 2010 Husqvarna TE 630
- 2010 Husqvarna WR 125
- 2010 Husqvarna WR 250
- 2010 Husqvarna WR 300
- 2010 Husqvarna WRE 125
- 2010 Hyosung GT 250
- 2010 Hyosung GT 250 R
- 2010 Hyosung GT 650
- 2010 Hyosung GT 650 R
- 2010 Hyosung GV 250
- 2010 Hyosung GV 650

