2010 Peugeot XP6 Track gallery
2010 Peugeot XP6 Track
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 1,9 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 905 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,283 mm (50.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, blue |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda CBF125
- 2010 Honda CBF600N
- 2010 Honda CBF600N C-ABS
- 2010 Honda CBF600S
- 2010 Honda CBF600S C-ABS
- 2010 Honda CBR1000RR
- 2010 Honda CBR1000RR ABS
- 2010 Honda CBR600RR
- 2010 Honda CBR600RR ABS
- 2010 Honda CRF100F
- 2010 Honda CRF150F
- 2010 Honda CRF150R
- 2010 Honda CRF230F
- 2010 Honda CRF230L
- 2010 Honda CRF230M
- 2010 Honda CRF250R
- 2010 Honda CRF250X
- 2010 Honda CRF450R
- 2010 Honda CRF450X
- 2010 Honda CRF50F

