2010 Peugeot TKR gallery
2010 Peugeot TKR
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 81.0 kg (178.6 pounds) |
| Seat height: | 801 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, blue, black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 KTM 1190 RC8 R
- 2010 KTM 1190 RC8 R Akrapovic Limited Edition
- 2010 KTM 1190 RC8 R Red Bull Limited Edition
- 2010 KTM 125 EXC
- 2010 KTM 125 SX
- 2010 KTM 150 SX
- 2010 KTM 200 EXC
- 2010 KTM 250 EXC
- 2010 KTM 250 EXC-F
- 2010 KTM 250 SX
- 2010 KTM 250 SX-F
- 2010 KTM 300 EXC
- 2010 KTM 400 EXC
- 2010 KTM 450 EXC
- 2010 KTM 450 SMR
- 2010 KTM 450 SX-F
- 2010 KTM 50 SX
- 2010 KTM 530 EXC
- 2010 KTM 65 SX
- 2010 KTM 690 Duke

