2010 Sommer Diesel 462 gallery
2010 Sommer Diesel 462
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 462.00 ccm (28.19 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Diesel | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 76.0 mm (3.5 x 3.0 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 20.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-19 |
| Front brakes: | Single disc. Optional drum brake |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.60 litres (3.59 gallons) |
| Color options: | Black, red, silver, yellow |
News
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 TGB X motion 250 EFI
- 2010 TM racing EN 125
- 2010 TM racing EN 144
- 2010 TM racing EN 250
- 2010 TM racing EN 250 Fi e.s.
- 2010 TM racing EN 300
- 2010 TM racing EN 450 F e.s.
- 2010 TM racing EN 530 F e.s.
- 2010 TM racing MX 125
- 2010 TM racing MX 144
- 2010 TM racing MX 250
- 2010 TM racing MX 250 Fi
- 2010 TM racing MX 300
- 2010 TM racing MX 450 F
- 2010 TM racing MX 530 F
- 2010 TM racing SMM 125 B. D.
- 2010 TM racing SMM 450 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMM 530 F B. D. e.s.
- 2010 TM racing SMR 125
- 2010 TM racing SMR 450 F e.s.

