2010 Honda Ruckus gallery
2010 Honda Ruckus
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 18.0 kg (39.7 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Matte Gray Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2010 Confederate P120 Fighter Combat
- 2010 Confederate Wraith
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2010 CPI GTR 50
- 2010 CPI Oliver City
- 2010 CPI Oliver Sport
- 2010 CR&S DUU
- 2010 CR&S VUN Depowered Road
- 2010 CR&S VUN Standard Road
- 2010 CR&S VUN Standard Track PPP
- 2010 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2010 CSR Cruiser
- 2010 CSR Custom 250 Aut V3
- 2010 CSR Custom Twin 125
- 2010 CSR Custom Twin 250
- 2010 CSR Naked 125
- 2010 CSR Naked 250
- 2010 Daelim Roadwin

