2010 Honda SH300i C-ABS gallery
2010 Honda SH300i C-ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 279.10 ccm (17.03 cubic inches) | Power: | 26,82 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 68.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-(16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-(16 |
| Front brakes: | Single disc. C-ABS |
| Rear brakes: | Single disc. C-ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Keeway Pixel 50
- 2010 Keeway Speed 125
- 2010 Keeway Speed 150
- 2010 Keeway Superlight 125
- 2010 Keeway Superlight 150
- 2010 Keeway TX125 Enduro
- 2010 Keeway TX125 Supermotard
- 2010 Keeway TX50 Enduro
- 2010 Keeway TX50 Supermoto
- 2010 Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber
- 2010 Kinroad XT100-9 Blue Eagle
- 2010 Kinroad XT110PY-2B
- 2010 Kinroad XT125
- 2010 Kinroad XT125-16
- 2010 Kinroad XT125-18
- 2010 Kinroad XT125-19 Road King
- 2010 Kinroad XT125-2 Challenger
- 2010 Kinroad XT125-2 Traveller
- 2010 Kinroad XT125-B Mickey
- 2010 Kinroad XT125-BA Mickey Enduro

