2008 Yamaha FJR 1300 AS gallery
2008 Yamaha FJR 1300 AS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) | Power: | 141,47 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 268.0 kg (590.8 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi Terra 125
- 2008 Derbi Terra Adventure 125
- 2008 Dfang DF 125-3
- 2008 Dfang DF100
- 2008 Dfang DF100-2
- 2008 Dfang DF125
- 2008 Dfang DF125-16
- 2008 Dfang DF125-2
- 2008 Dfang DF125-21
- 2008 Dfang DF150
- 2008 Dfang DF150-2
- 2008 Dfang DF150-4
- 2008 Dfang DF90
- 2008 Diamo Classic 50
- 2008 Diamo Cruiser 250
- 2008 Diamo LS200
- 2008 Diamo Retro 150
- 2008 Diamo RS250
- 2008 Diamo Torino 150
- 2008 Diamo Turista 300

