2008 Sherco 50cc Enduro Champion Replica gallery
2008 Sherco 50cc Enduro Champion Replica
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 1.61-21 |
| Rear tyre dimensions: | 2.15-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/black |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki Boulevard C50T
- 2008 Suzuki Boulevard C90
- 2008 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2008 Suzuki Boulevard C90T
- 2008 Suzuki Boulevard M109R
- 2008 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2008 Suzuki Boulevard M109R2
- 2008 Suzuki Boulevard M50
- 2008 Suzuki Boulevard S40
- 2008 Suzuki Boulevard S50
- 2008 Suzuki Boulevard S83
- 2008 Suzuki Burgman 400
- 2008 Suzuki Burgman 650
- 2008 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2008 Suzuki Djebel 250 XC
- 2008 Suzuki DR 650 SE
- 2008 Suzuki DR-Z 400 S
- 2008 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2008 Suzuki DR-Z125
- 2008 Suzuki DR-Z125L

