2008 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe gallery
2008 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.54 litres (1.20 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, silver, blue, red, yellow, green |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Jianshe Knight JS125 4X-F2
- 2008 Jianshe Knight JS125 6A
- 2008 Jianshe Knight JS125-6B
- 2008 Johnny Pag Police Escort 300
- 2008 Johnny Pag Raptor 300
- 2008 Johnny Pag Spyder 300
- 2008 Jonway YY150-1
- 2008 Jonway YY150-2
- 2008 Jonway YY150-5
- 2008 Kawasaki 1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14
- 2008 Kawasaki Concours14 /1400 GTR
- 2008 Kawasaki Concours14 ABS
- 2008 Kawasaki Eliminator 125
- 2008 Kawasaki ER-6f
- 2008 Kawasaki ER-6n
- 2008 Kawasaki KLR250S
- 2008 Kawasaki KLR650
- 2008 Kawasaki KLV1000
- 2008 Kawasaki KLX110

