2005 Ducati Monster 620 gallery
2005 Ducati Monster 620
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 83,43 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Glossy black/black, red/black,metallic dark grey/metallic grey/fluorescent red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Cagiva Raptor 1000
- 2005 Cagiva Raptor 125
- 2005 Cagiva Raptor 650
- 2005 Cagiva V-Raptor 1000
- 2005 Cagiva V-Raptor 650
- 2005 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2005 CPI GTR 50
- 2005 CPI Hussar 50
- 2005 CPI Oliver 50
- 2005 CPI Popcorn
- 2005 CPI Supermoto 50
- 2005 DB Motors Pirat 50 AC
- 2005 DB Motors Pirat 50 LC
- 2005 DB Motors Super Sport 50
- 2005 DB Motors ZZ 50
- 2005 Derbi Atlantis
- 2005 Derbi Atlantis Two Chic
- 2005 Derbi Boulevard 200
- 2005 Derbi Dirt Kid 100
- 2005 Derbi GPR 125 Nude

