1990 Yamaha RX 100 gallery
1990 Yamaha RX 100
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 100.00 ccm (6.10 cubic inches) | Power: | 11,5 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 50.0 mm (2.0 x 2.0 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1 mm (0.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2/18-4PR |
| Rear tyre dimensions: | 3/18-4PR |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | red, black, blue, silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1990
- 1990 Matchless G 80 E
- 1990 Matchless G 80 K
- 1990 Moto Guzzi 1000 S
- 1990 Moto Guzzi Mille GT
- 1990 Moto Guzzi Mille GT (reduced effect)
- 1990 Moto Guzzi V1000 California III
- 1990 Moto Guzzi V1000 Le Mans V
- 1990 Moto Guzzi V1000 SP III
- 1990 Moto Morini 3 1/2 S Klassik
- 1990 Moto Morini 350 Excalibur
- 1990 Moto Morini 350 X3 Kanguro
- 1990 Moto Morini 500 Sei-V Klassik
- 1990 Moto Morini 501 Coguaro
- 1990 Moto Morini 501 Excalibur
- 1990 Moto Morini 501 New York
- 1990 Moto Morini Dart 400
- 1990 MuZ ETZ 150
- 1990 MuZ ETZ 251
- 1990 MuZ ETZ 251 (reduced effect)
- 1990 MuZ ETZ 251 (with sidecar)

