2011 Yamaha TT-R 125 LW E gallery
2011 Yamaha TT-R 125 LW E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 81.0 kg (178.6 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.05 litres (1.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Derbi Rambla 125
- 2011 Derbi Rambla 300i
- 2011 Derbi Senda Baja 125 R
- 2011 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD 125 R
- 2011 Derbi Senda DRD 125 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2011 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2011 Derbi Senda DRD X-Treme 50 SM
- 2011 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2011 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2011 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2011 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2011 Derbi Sonar 125 4T
- 2011 Derbi Sonar 50 2T
- 2011 Derbi Terra 125
- 2011 Derbi Terra Adventure 125
- 2011 Derringer 50

