2005 Ducati Monster 1000 S gallery
2005 Ducati Monster 1000 S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 94 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Glossy black/black, red/black, metallic dark grey/metallic grey/fluorescent red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 300 EXC
- 2005 KTM 300 MXC
- 2005 KTM 400 EXC Racing
- 2005 KTM 450 EXC Racing
- 2005 KTM 450 MXC USA
- 2005 KTM 450 SMR
- 2005 KTM 450 SX Racing
- 2005 KTM 50 Mini Adventure
- 2005 KTM 50 Senior Adventure
- 2005 KTM 50 SX Pro Junior LC
- 2005 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2005 KTM 525 EXC Racing
- 2005 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2005 KTM 525 MXC USA
- 2005 KTM 525 SMR
- 2005 KTM 525 SX Racing
- 2005 KTM 625 SMC
- 2005 KTM 625 SXC
- 2005 KTM 640 Duke II Black
- 2005 KTM 640 Duke II Red

