2002 Ducati SS 750 Super Sport gallery
2002 Ducati SS 750 Super Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 64 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Sym Jet 2
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America
- 2002 Triumph Centennial Edition Daytona
- 2002 Triumph Daytona 955i
- 2002 Triumph Speed Triple
- 2002 Triumph Sprint RS
- 2002 Triumph Sprint ST
- 2002 Triumph T100
- 2002 Triumph Thunderbird
- 2002 Triumph Tiger
- 2002 Triumph Trophy 1200
- 2002 Triumph Trophy 900
- 2002 Triumph TT 600
- 2002 Victory V92C
- 2002 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2002 Yamaha Drag Star Classic Four
- 2002 Yamaha Drag Star Four
- 2002 Yamaha DT 125 R
- 2002 Yamaha FJR 1300

