2002 Honda XR250R gallery
2002 Honda XR250R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.5 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.9 kg (240.1 pounds) |
| Seat height: | 914 mm (36.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.90 litres (2.88 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly
- 2002 Honda CR125
- 2002 Honda CR125R
- 2002 Honda CR250R
- 2002 Honda CR500E
- 2002 Honda CR80R
- 2002 Honda CR80RB Expert
- 2002 Honda CRF450R
- 2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD
- 2002 Honda Foresight 250
- 2002 Honda FTR
- 2002 Honda GL1800 Gold Wing
- 2002 Honda Gorilla 50
- 2002 Honda Hornet 250
- 2002 Honda Jazz 250
- 2002 Honda Jazz 250 ES-ABS
- 2002 Honda Magna 250
- 2002 Honda Magna 50
- 2002 Honda Monkey 50

