2002 Husaberg FC 470 E gallery
2002 Husaberg FC 470 E
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 472.00 ccm (28.80 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 60.1 mm (3.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.6 kg (241.6 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki GS 500
- 2002 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 N Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2002 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2002 Suzuki GSX 1400
- 2002 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2002 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2002 Suzuki GSX-R 1000
- 2002 Suzuki GSX-R 600
- 2002 Suzuki GSX-R 600 M
- 2002 Suzuki GSX-R 750
- 2002 Suzuki GZ250 Marauder
- 2002 Suzuki Inazuma 400
- 2002 Suzuki Intruder LC 250
- 2002 Suzuki JR 50
- 2002 Suzuki JR 80
- 2002 Suzuki LS 650 P Savage
- 2002 Suzuki RM 125

