2002 Husaberg FE 650 E gallery
2002 Husaberg FE 650 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.9 kg (244.5 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800
- 2002 Sachs XTC 125
- 2002 Sherco 0.5
- 2002 Sherco 1.25
- 2002 Sherco 2.0
- 2002 Sherco 2.5
- 2002 Sherco 2.9
- 2002 Suzuki Boost King
- 2002 Suzuki Djebel 200
- 2002 Suzuki Djebel 250 XC
- 2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2002 Suzuki DR 650 SE
- 2002 Suzuki DR-Z 250
- 2002 Suzuki DR-Z 400
- 2002 Suzuki DR-Z 400 E
- 2002 Suzuki DR-Z 400 S

