2002 Husaberg FE 501 E gallery
2002 Husaberg FE 501 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 501.00 ccm (30.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 70.7 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.1 kg (242.7 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2002 Yamaha PW50
- 2002 Yamaha PW80
- 2002 Yamaha RZ 50
- 2002 Yamaha Serow 225 WE
- 2002 Yamaha SR400
- 2002 Yamaha TDM 900
- 2002 Yamaha TDR 125
- 2002 Yamaha TMax 500
- 2002 Yamaha TT 600 R
- 2002 Yamaha TT-R 125
- 2002 Yamaha TT-R 125 LW
- 2002 Yamaha TT-R 225
- 2002 Yamaha TT-R 90
- 2002 Yamaha TW 125
- 2002 Yamaha TW200
- 2002 Yamaha TZ 125
- 2002 Yamaha TZ 250
- 2002 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2002 Yamaha WR250F

