2002 MV Agusta F4 S I+I gallery
2002 MV Agusta F4 S I+I
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45.73 cubic inches) | Power: | 137 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.8 x 43.8 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,398 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 56W |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda CB500S
- 2002 Honda CB600F Hornet
- 2002 Honda CB600S Hornet-S
- 2002 Honda CB750 Nighthawk
- 2002 Honda CB900F / 919
- 2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2002 Honda CBR600F
- 2002 Honda CBR600F Sport
- 2002 Honda CBR954RR
- 2002 Honda CD125T Benly
- 2002 Honda CD50 Benly
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly
- 2002 Honda CR125
- 2002 Honda CR125R
- 2002 Honda CR250R
- 2002 Honda CR500E
- 2002 Honda CR80R
- 2002 Honda CR80RB Expert
- 2002 Honda CRF450R

