2008 MV Agusta F4 Ago gallery
2008 MV Agusta F4 Ago
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 143,89 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.7 x 43.2 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,398 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Red/white |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Polini XP 4 Street 50
- 2008 Polini XP 65 P
- 2008 Polini XP4 Street 125 Off Road
- 2008 Pro-One Dominator
- 2008 Pro-One Hyper 4 Pro-Quad Chopper
- 2008 Pro-One Rogue Softail Pro-Street
- 2008 Pro-One Vapor
- 2008 Qingqi QM 150L-4A
- 2008 Qingqi QM125-2A
- 2008 Qingqi QM150-4B
- 2008 Qingqi QM200GY
- 2008 Qingqi QM250 @E4
- 2008 Qingqi QM250 Police
- 2008 Qingqi QMG0GY
- 2008 Qlink Achilles 150
- 2008 Qlink Axon 50
- 2008 Qlink Commuter 250
- 2008 Qlink Legacy 250
- 2008 Qlink Legend 250
- 2008 Qlink Pegasus 150

