2007 Beta REV 4 T - 250 gallery
2007 Beta REV 4 T - 250
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,319 mm (51.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. disc 185 mm with 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. disc 150 mm with 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.20 litres (0.58 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki Boulevard S83
- 2007 Suzuki Burgman 125
- 2007 Suzuki Burgman 400
- 2007 Suzuki Burgman 650
- 2007 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2007 Suzuki DR 650 SE
- 2007 Suzuki DR-Z 250
- 2007 Suzuki DR-Z 400 E
- 2007 Suzuki DR-Z 400 S
- 2007 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2007 Suzuki DR-Z125
- 2007 Suzuki DR-Z125L
- 2007 Suzuki DR200SE
- 2007 Suzuki GS 500F
- 2007 Suzuki GSR 600
- 2007 Suzuki GSX-R 1000
- 2007 Suzuki GSX-R 1000 Phantom.
- 2007 Suzuki GSX-R 600
- 2007 Suzuki GSX-R 750
- 2007 Suzuki GZ250

