2007 Jawa-CZ 650 Style gallery
2007 Jawa-CZ 650 Style
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 46,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 712 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/grey |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki KX250
- 2007 Kawasaki KX250F
- 2007 Kawasaki KX450F
- 2007 Kawasaki KX65
- 2007 Kawasaki KX85
- 2007 Kawasaki KX85-II
- 2007 Kawasaki Ninja 250R
- 2007 Kawasaki Ninja 500R
- 2007 Kawasaki Ninja 650R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2007 Kawasaki Versys
- 2007 Kawasaki Versys ABS
- 2007 Kawasaki VN1600 Classic Tourer
- 2007 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2007 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2007 Kawasaki Vulcan 2000

