2007 Beta Minitrial gallery
2007 Beta Minitrial
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 13.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.5 kg (93.7 pounds) |
| Seat height: | 570 mm (22.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,020 mm (40.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.5-16 |
| Rear tyre dimensions: | 2.5-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum 66 mm |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum 90 mm |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Standard (reduced effect)
-
Harley-Davidson Tour Glide Ultra Classic
-
Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic (reduced effect)
Other motorcycles in 2007
- 2007 Enfield Bullet Machismo
- 2007 Enfield Bullet Military
- 2007 Enfield Bullet Sixty 5
- 2007 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2007 Enfield GT500 Continental
- 2007 Enfield Thunderbird
- 2007 Enfield Trials/Scrambler
- 2007 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2007 Factory Bike Desert RP50
- 2007 Factory Bike Desert YR50-2
- 2007 Factory Bike Minidesert RC14
- 2007 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2007 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2007 GAS GAS EC 125
- 2007 GAS GAS EC 250
- 2007 GAS GAS EC 300
- 2007 GAS GAS EC 450 FSR
- 2007 GAS GAS MC 125
- 2007 GAS GAS MC 250
- 2007 GAS GAS Pampera 125

