2007 BMW G650X Challenge gallery
2007 BMW G650X Challenge
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 144.0 kg (317.5 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-S21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-S18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Aura White |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Daelim Roadwin 125
- 2007 Daelim S-Five
- 2007 Daelim S2 250
- 2007 Daelim VL 125 Daystar
- 2007 Daelim VL 125 Daystar Limited
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat AC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Pirat LC 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 14-12 inch wheels
- 2007 Derbi 125 SM Baja
- 2007 Derbi Atlantis Bullet 2t
- 2007 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2007 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2007 Derbi Atlantis Two Chic 2t
- 2007 Derbi Boulevard 125
- 2007 Derbi Boulevard 200

