2007 Victory Hammer S gallery
2007 Victory Hammer S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1634.00 ccm (99.71 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.0 kg (657.0 pounds) |
| Seat height: | 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sunset Red and Black |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2007 Sherco 4.5i 4T Supermotard
- 2007 Sherco 5.1i 4T Enduro
- 2007 Sherco 5.1i 4T Supermotard
- 2007 Sherco 50 Enduro Champion Replica
- 2007 Sherco 50cc Enduro
- 2007 Sherco 50cs SM Champion France Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Sherco Cup Replica
- 2007 Sherco 50cs Supermotard
- 2007 Sherco Trial 0.8
- 2007 Sherco Trial 1.25
- 2007 Sherco Trial 2.5
- 2007 Sherco Trial 2.9
- 2007 Skyteam ST200
- 2007 Suzuki Bandit 1250
- 2007 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2007 Suzuki Boulevard C50
- 2007 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C50C

