2007 Yamaha TZR 50 gallery
2007 Yamaha TZR 50
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 2,41 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,341 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.80 litres (3.65 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Malaguti GT500 Spidermax
- 2007 Malaguti Madison 3 125
- 2007 Malaguti Madison 3 125ie
- 2007 Malaguti Password 250
- 2007 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2007 Malaguti Phantom 50 GP
- 2007 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2007 Malaguti Phantom 50 SBK
- 2007 Malaguti Phantom 50 Tribal
- 2007 Malaguti Phantom F12 R
- 2007 Malaguti Phantom Max 125
- 2007 Malaguti Phantom Max 250
- 2007 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2007 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2007 MBK Booster
- 2007 MBK Booster 12 inch
- 2007 MBK Booster 12 inch N
- 2007 MBK Booster Naked
- 2007 MBK Booster NG
- 2007 MBK Booster X

