2007 Jawa-CZ 350 Tramp gallery
2007 Jawa-CZ 350 Tramp
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/white/blue |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2007 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2007 Sherco 4.5i 4T Supermotard
- 2007 Sherco 5.1i 4T Enduro
- 2007 Sherco 5.1i 4T Supermotard
- 2007 Sherco 50 Enduro Champion Replica
- 2007 Sherco 50cc Enduro
- 2007 Sherco 50cs SM Champion France Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Sherco Cup Replica
- 2007 Sherco 50cs Supermotard
- 2007 Sherco Trial 0.8
- 2007 Sherco Trial 1.25
- 2007 Sherco Trial 2.5
- 2007 Sherco Trial 2.9
- 2007 Skyteam ST200
- 2007 Suzuki Bandit 1250
- 2007 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2007 Suzuki Boulevard C50
- 2007 Suzuki Boulevard C50 Black

