2007 Jawa-CZ 50 Robby gallery
2007 Jawa-CZ 50 Robby
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,35 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 80.0 kg (176.4 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/black/grey |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Moto Guzzi Norge 1200
- 2007 Moto Morini 9 1/2
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2007 Motobi 250 SixTiranti
- 2007 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2007 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
- 2007 Motorhispania RX 50 Super Racing
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Urban Bike
- 2007 MV Agusta 910R Brutale Italia
- 2007 MV Agusta Brutale 750 America
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Gladio
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Oro

