2007 Enfield Bullet 500 gallery
2007 Enfield Bullet 500
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 22 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 84.0 x 90.0 mm (3.3 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 159.7 kg (352.0 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL125T-8
- 2007 Veli VL150-11
- 2007 Veli VL150-15
- 2007 Veli VL150-16
- 2007 Veli VL150-19
- 2007 Veli VL150-3 EEC
- 2007 Veli VL150-4
- 2007 Veli VL150-4II
- 2007 Veli VL150-5
- 2007 Veli VL150-6
- 2007 Veli VL150-6II
- 2007 Veli VL150 GY
- 2007 Veli VL150 GY-2
- 2007 Veli VL150PY
- 2007 Veli VL150T
- 2007 Veli VL150T-2
- 2007 Veli VL150T-2 EEC
- 2007 Veli VL200-15
- 2007 Veli VL200 GY-3
- 2007 Veli VL200GY

