2002 Moto Guzzi Nevada 750 gallery
2002 Moto Guzzi Nevada 750
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 48 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-V18/H18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-V16/H16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha FJR 1300
- 2002 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2002 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2002 Yamaha PW50
- 2002 Yamaha PW80
- 2002 Yamaha RZ 50
- 2002 Yamaha Serow 225 WE
- 2002 Yamaha SR400
- 2002 Yamaha TDM 900
- 2002 Yamaha TDR 125
- 2002 Yamaha TMax 500
- 2002 Yamaha TT 600 R
- 2002 Yamaha TT-R 125
- 2002 Yamaha TT-R 125 LW
- 2002 Yamaha TT-R 225
- 2002 Yamaha TT-R 90
- 2002 Yamaha TW 125
- 2002 Yamaha TW200
- 2002 Yamaha TZ 125
- 2002 Yamaha TZ 250

