2011 Yamaha XT 250X gallery
2011 Yamaha XT 250X
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 21 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 58.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,365 mm (53.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Xmotos X33 MD125
- 2011 Xmotos XP 140
- 2011 Xmotos XTR 125
- 2011 Xmotos XTR 250W
- 2011 Xmotos XZ 250R
- 2011 Xmotos XZP 250W
- 2011 XOR XO2 125
- 2011 XOR XO2 50
- 2011 XOR XO2 50 Sport
- 2011 Yamaha Aerox R
- 2011 Yamaha Alba 110
- 2011 Yamaha Axis Treet
- 2011 Yamaha BWs
- 2011 Yamaha BWs 12 inch
- 2011 Yamaha BWs 125
- 2011 Yamaha BWs Naked
- 2011 Yamaha C3
- 2011 Yamaha CP250 Maxam
- 2011 Yamaha Crux R
- 2011 Yamaha Cygnus X

