2012 KTM Freeride E gallery
2012 KTM Freeride E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | 29,5 | |
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,418 mm (55.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda Interceptor
- 2012 Honda Interstate
- 2012 Honda Lead 110
- 2012 Honda Metropolitan
- 2012 Honda NT700V ABS
- 2012 Honda NT700VA Deauville
- 2012 Honda PCX
- 2012 Honda PCX125
- 2012 Honda PS150i
- 2012 Honda Rebel
- 2012 Honda Ruckus
- 2012 Honda S-Wing 125
- 2012 Honda Sabre
- 2012 Honda SH125i
- 2012 Honda SH150i
- 2012 Honda SH300i
- 2012 Honda Shadow Aero
- 2012 Honda Shadow Phantom
- 2012 Honda Shadow RS
- 2012 Honda Shadow Spirit 750

