2011 KTM 250 SX gallery
2011 KTM 250 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.8 kg (206.8 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Benelli TNT 899 Cafe Racer
- 2011 Benelli TNT 899S
- 2011 Benelli TNT 899T
- 2011 Benelli TNT R160
- 2011 Benelli Tornado Tre 1130
- 2011 Benelli Tornado Tre 903
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 LE
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 RS
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K Amazonas
- 2011 Benelli Tre-K 899
- 2011 Benelli Velvet 125
- 2011 Benelli Velvet 150
- 2011 Benelli Velvet 250
- 2011 Beta RR Enduro 350 4T
- 2011 Beta RR Enduro 4T 125
- 2011 Big Bear Choppers Bear Bones
- 2011 Big Dog Bulldog
- 2011 Big Dog Bulldog Sport
- 2011 Big Dog Coyote

