2011 Garelli GSP 50 gallery
2011 Garelli GSP 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,287 mm (50.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, white, black |
News
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage►
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki KX250F
- 2011 Kawasaki KX450F
- 2011 Kawasaki KX65
- 2011 Kawasaki KX85 Motocross
- 2011 Kawasaki Ninja 1000
- 2011 Kawasaki Ninja 250R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja 650R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-14 Supersport
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2011 Kawasaki Versys
- 2011 Kawasaki Versys City
- 2011 Kawasaki Versys Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Light Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager

