2011 Garelli XOe gallery
2011 Garelli XOe
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | ||
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 128.0 kg (282.2 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White |
News
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Diamo Tuscany 150
- 2011 Diamo Tuscany 50
- 2011 Diamo Velocity 150
- 2011 Dirico Flyer
- 2011 Dirico Pro Street
- 2011 Dirico Speedster
- 2011 Ducati Diavel
- 2011 Ducati Diavel Carbon
- 2011 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2011 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2011 Ducati Hypermotard 796
- 2011 Ducati Monster 1100 Evo
- 2011 Ducati Monster 696
- 2011 Ducati Monster 796
- 2011 Ducati Multistrada 1200
- 2011 Ducati Multistrada 1200 S Sport
- 2011 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2011 Ducati Streetfighter
- 2011 Ducati Streetfighter S
- 2011 Ducati Superbike 1198

