2006 Ducati Monster SR2 Dark gallery
2006 Ducati Monster SR2 Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 76,03 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Matte black/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Sherco 2.9
- 2006 Sherco 3.2
- 2006 Sherco 4.5i Enduro
- 2006 Sherco 5.1i Enduro
- 2006 Sherco Champion 50 Supermotard
- 2006 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2006 Sherco CityCorp 125 Supermotard
- 2006 Sherco Enduro 50
- 2006 Sherco Ipone 50 cc Supermotard
- 2006 Sherco Shark 50 Enduro
- 2006 Sherco Shark 50 Supermotard
- 2006 Sherco Supermotard 50 cc
- 2006 Suzuki Bandit 1200S
- 2006 Suzuki Bandit 1200SA
- 2006 Suzuki Bandit 650
- 2006 Suzuki Bandit 650SA
- 2006 Suzuki Boulevard C50
- 2006 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C50C
- 2006 Suzuki Boulevard C50T

