2005 Ducati 749S gallery
2005 Ducati 749S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 116 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Malaguti F18 Warrior 150
- 2005 Malaguti Firefox 50
- 2005 Malaguti Grizzly 10
- 2005 Malaguti Grizzly 12
- 2005 Malaguti Madison 125
- 2005 Malaguti Madison 200
- 2005 Malaguti Madison 400
- 2005 Malaguti Phantom Max 125
- 2005 Malaguti Phantom Max 200
- 2005 Malaguti Yesterday 50
- 2005 MBK Booster
- 2005 MBK Booster 12 inch
- 2005 MBK Booster Naked
- 2005 MBK Booster NG
- 2005 MBK Flame X
- 2005 MBK Flipper
- 2005 MBK MachG AC
- 2005 MBK MachG LC
- 2005 MBK Nitro
- 2005 MBK Ovetto

