2002 Husaberg FS 400 C gallery
2002 Husaberg FS 400 C
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 60.0 mm (3.6 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.7 kg (233.0 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 MV Agusta F4 S I+I
- 2002 MV Agusta F4 Senna
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800
- 2002 Sachs XTC 125
- 2002 Sherco 0.5
- 2002 Sherco 1.25
- 2002 Sherco 2.0
- 2002 Sherco 2.5
- 2002 Sherco 2.9
- 2002 Suzuki Boost King
- 2002 Suzuki Djebel 200
- 2002 Suzuki Djebel 250 XC
- 2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2002 Suzuki DR 650 SE
- 2002 Suzuki DR-Z 250
- 2002 Suzuki DR-Z 400

