2002 Suzuki DR200SE gallery
2002 Suzuki DR200SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.2 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-21 44P |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 56P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 GAS GAS SM 250
- 2002 GAS GAS SM 400 FSE
- 2002 GAS GAS SM 50 Rookie
- 2002 GAS GAS TXT Boy 50
- 2002 GAS GAS TXT Boy 50 (with power-boost kit)
- 2002 Gilera Coguar 125
- 2002 Gilera DNA 125
- 2002 Gilera DNA 180
- 2002 Gilera DNA 50
- 2002 Gilera GSM 50
- 2002 Gilera H@K 50
- 2002 Gilera SuperSport 600
- 2002 Gilera Zulu 50
- 2002 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2002 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2002 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2002 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2002 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2002 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic

