2002 Husqvarna TC 570 gallery
2002 Husqvarna TC 570
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 576.30 ccm (35.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 76.4 mm (3.9 x 3.0 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.3 kg (245.4 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha WR426 F
- 2002 Yamaha XJ 600 N
- 2002 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2002 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2002 Yamaha XJR 1300
- 2002 Yamaha XJR 400 R
- 2002 Yamaha XT 600 E
- 2002 Yamaha XV 1600 A Wild Star
- 2002 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2002 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2002 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2002 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2002 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2002 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2002 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2002 Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture
- 2002 Yamaha YB-1 Four
- 2002 Yamaha YB 50
- 2002 Yamaha YP 250 Majesty
- 2002 Yamaha YZ 125

