2002 Husqvarna SM 610 S gallery
2002 Husqvarna SM 610 S
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 576.30 ccm (35.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 76.4 mm (3.9 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.8 kg (330.3 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.10 litres (2.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda CB250 Nighthawk
- 2002 Honda CB400 Super Four
- 2002 Honda CB400SS
- 2002 Honda CB500
- 2002 Honda CB500S
- 2002 Honda CB600F Hornet
- 2002 Honda CB600S Hornet-S
- 2002 Honda CB750 Nighthawk
- 2002 Honda CB900F / 919
- 2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2002 Honda CBR600F
- 2002 Honda CBR600F Sport
- 2002 Honda CBR954RR
- 2002 Honda CD125T Benly
- 2002 Honda CD50 Benly
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly
- 2002 Honda CR125
- 2002 Honda CR125R
- 2002 Honda CR250R
