2002 Suzuki GS 500 gallery
2002 Suzuki GS 500
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 56.6 mm (2.9 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 54H |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 62H |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Buell Blast
- 2002 Buell M2 Cyclone
- 2002 Buell S3T Thunderbolt
- 2002 Buell X1 Lightning
- 2002 Buell X1W White Lightning
- 2002 Buell XB9R Firebolt
- 2002 Cagiva Mito 125
- 2002 Cagiva Navigator
- 2002 Cagiva Planet 125
- 2002 Cagiva Raptor 1000
- 2002 Cagiva Raptor 650
- 2002 Cagiva V-Raptor 1000
- 2002 Cagiva V-Raptor 650
- 2002 Ducati 748
- 2002 Ducati 748 R
- 2002 Ducati 748 S
- 2002 Ducati 750 Sport
- 2002 Ducati 900 Sport
- 2002 Ducati 998
- 2002 Ducati 998 R

