2002 Suzuki RM 250 gallery
2002 Suzuki RM 250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 51M |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 62M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Kawasaki KX250
- 2002 Kawasaki KX60
- 2002 Kawasaki KX65
- 2002 Kawasaki KX85
- 2002 Kawasaki KX85-II
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2002 Kawasaki VN800 Classic
- 2002 Kawasaki Vulcan VN750
- 2002 Kawasaki W650
- 2002 Kawasaki ZR-7
- 2002 Kawasaki ZR-7S
- 2002 Kawasaki ZRX1200
- 2002 Kawasaki ZRX1200S
- 2002 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2002 Kawasaki ZZR250

