2002 Gilera SuperSport 600 gallery
2002 Gilera SuperSport 600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 162.0 kg (357.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,392 mm (54.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD
- 2002 Honda Foresight 250
- 2002 Honda FTR
- 2002 Honda GL1800 Gold Wing
- 2002 Honda Gorilla 50
- 2002 Honda Hornet 250
- 2002 Honda Jazz 250
- 2002 Honda Jazz 250 ES-ABS
- 2002 Honda Magna 250
- 2002 Honda Magna 50
- 2002 Honda Monkey 50
- 2002 Honda NSS 250 Reflex
- 2002 Honda NX650 Dominator
- 2002 Honda Pantheon 125
- 2002 Honda Pantheon 150
- 2002 Honda Rebel 250
- 2002 Honda RVT1000R / RC 51
- 2002 Honda SH 125
- 2002 Honda SH 150
- 2002 Honda Shadow 125

