2011 Sachs Roadster 125 gallery
2011 Sachs Roadster 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 8,92 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,385 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Front brakes: | Double disc. Wave disk |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disk |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Senke SK150-2
- 2011 Sherco SE 0.5
- 2011 Sherco SE 125-F
- 2011 Sherco SE 2.5i -F
- 2011 Sherco SE 3.0i -F
- 2011 Sherco SE 4.5i-F
- 2011 Sherco SE 5.1i-F
- 2011 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2011 Sherco SM 1.25-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2011 Sherco ST 0.8
- 2011 Sherco ST 1.25
- 2011 Sherco ST 2.5
- 2011 Sherco ST 2.9
- 2011 Sherco ST 3.2 F
- 2011 Sherco SU 0.5
- 2011 Sherco SU 0.5 Access
- 2011 Shineray XY125 11
- 2011 Shineray XY125 11A

