2011 Derbi Senda DRD Pro 50 SM gallery
2011 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/black, red/black |
News
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson VRSCA V-Rod
-
Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
-
Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
Other motorcycles in 2011
- 2011 Boom Trikes Mustang ST1
- 2011 Boom Trikes Shadow 750
- 2011 Boom Trikes Sportster
- 2011 Boom Trikes V1 Firebird
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2011 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2011 Bourget Fat Daddy Chopper 330
- 2011 Bourget King Cobra SR
- 2011 Bourget Python 330
- 2011 Bourget Suicide King Cobra
- 2011 Brammo Empulse 10.0
- 2011 Brammo Empulse 6.0
- 2011 Brammo Empulse 8.0
- 2011 Brammo Enertia
- 2011 Brammo Enertia Plus
- 2011 Brudeli 654L

